Doradztwo Sowelo

Asystent dla studenta
O co chodzi?
System wsparcia OzN -studentek/ów w Polsce w dużej mierze opiera się na pracy asystentów dydaktycznych, którzy świadczą OzN wsparcie głównie podczas zajęć dydaktycznych lub innych aktywności realizowanych w siedzibach uczelni. Niekiedy, głównie w dużych ośrodkach akademickich ww. wsparcie obejmuje także pomoc w dojeździe na zajęcia dydaktyczne i/lub do bibliotek oraz powrocie do miejsca zamieszkania. Tak określony zakres wsparcia bywa często niewystarczający. Z pewnością nie pozwala na prowadzenie na co dzień niezależnego życia przez osoby ze znaczną, w szczególności sprzężoną, niepełnosprawnością. A takich osób wśród studentek/ów nie brakuje.
Często studenci nie wiedzą o możliwości skorzystania z usług asystenta osobistego również na terenie uczelni. Nie mają wiedzy i umiejętności, w jaki sposób nawiązać współpracę z takim asystentem, wynegocjować warunki współpracy, określić wspólny harmonogram działań. Pojawia się wiele pytań np. dotyczących możliwości wejścia na teren uczelni postronnej osoby, przebywania na zajęciach osoby spoza grupy studentów itp. W konsekwencji tylu wątpliwości niejednokrotnie niepełnosprawni kandydaci nie podejmują się studiów. Studenci z niepełnosprawnościami nie znają swoich praw zgodnie z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Karta praw podstawowych Unii Europejskiej.
Co robimy?
Oferujemy min. 10 osobom z niepełnosprawnościami (OzN): studentom oraz kandydatom na studia wysokiej jakości doradztwo w zakresie aspektów prawnych dot. funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami na uczelni z uwzględnieniem wsparcia asystenta osobistego na terenie uczelni i w procesie studiowania. Pośrednim elementem doradztwa będzie zaznajomienie uczestników z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Karta praw podstawowych Unii Europejskiej.
Studenci / Kandydaci na studia zostaną przygotowani do efektywniejszego uczestnictwa w życiu studenckim. Zwiększy się ich świadomość dotycząca: możliwości skorzystania z usług asystenta osobistego na terenie uczelni, procesu nawiązywania współpracy z takim asystentem, negocjowania warunków współpracy. Uczestnicy poznają swoje prawa zgodne z Konwencją ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz Karta praw podstawowych Unii Europejskiej. Dzięki doradztwu kandydaci na studia mogą urealnić swoje plany związane z podjęciem studiów.
Kogo zapraszamy?
Doradztwo kierujemy do 10. studentów lub kandydatów na studia z województwa wielkopolskiego deklarujących chęć podjęcia nauki na uczelni wyższej w najbliższym czasie oraz chęć skorzystania z usługi asystenta osobistego.
Rekrutacja do projektu:
Zgłoszenie kandydatów przyjmowane są:
mailowo na adres: weronika.dudczyn@sowelo.net.pl poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego [plik *.pdf]
Kandydat zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem projektu [plik *.pdf]
O przyjęciu do projektu decyduje kolejność zgłoszeń.
Dane projektu:
Realizator projektu: Grupa nieformalna Aktywni z Sowelo pod patronatem Fundacji Sowelo
Okres realizacji projektu: 1.09.2023 r. – 30.11.2023 r.
Okres świadczenia usług doradczych: 16.09.2023 r. – 30.11.2023 r.
Liczba Beneficjentów/ek: 10 osób.
Łączna ilość godzin wsparcia: 30 h., tj. średnio 3 godzin/uczestnik/projekt.
Doradztwo będzie realizowane w formie stacjonarnej lub zdalnej.
Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

Doradztwo zawodowe
Więcej informacji wkrótce
Doradztwo wzajemne
Więcej informacji wkrótce
Doradztwo dofinansowania „Aktywny Samorząd”
Więcej informacji wkrótce